Londra’da Kolay Ulaşım

Londra’da Kolay Ulaşım​

Bu yazıyı okuyorsanız, ya Londra’ya seyahat planınız var ya da günün birinde olacak…

Londra’da ulaşım karmaşık görünse de aslında mantığı kavradığınız zaman gayet basit. Şayet londra’da toplu taşıma kullanacaksanız, Oyster Card edinmeniz gerekiyor. Oyster Kartınızı havalimanından direkt temin edebiliyorsunuz. Daha detaylı bilgi için, https://oyster.tfl.gov.uk/oyster/entry.do tık tık…

 

Londra ulaşımlarım öncesinde, bilmediğim yerlere gideceğim zaman, sıklıkla seyahat planlayıcısı kullandım. Nereden nereye hangi saate gideceğinizi  yazıyorsunuz ve size en uygun olan  seçenekleri sizler için sunuyor. Neden önemli? Çünkü yoğun saatler ile yoğun olmayan saatler arasında ki ulaşım fiyat açısından   ciddi anlamda fark ediyor.  https://tfl.gov.uk/plan-a-journey/

Londra’nın olmazsa olmazları kırmızı iki katlı otobüsleri her an her yerde görebilirsiniz. Eğer vaktiniz varsa, herhangi bir yöne giden bu otobüslere binin, üst kata çıkıp en ön sıraya oturup şehrin keyfini çıkarın.

 

Londra’da ulaşım ile ilgili ipuçlarına dönecek olursak;

Havalimanı, metro yada toplu ulaşımın olduğu herhangi bir yerden bir harita edinin yada http://content.tfl.gov.uk/london-rail-and-tube-services-map.pdf adresinde ki haritayı indirin. Londra, “zone” adı verilen belirli bölümlere ayrılmış. Sizin konaklama yapacağınız adresin hangi zone arasında olduğuna göre, kartınızın ücretini belirliyorsunuz. Biraz daha açmak gerekirse, Londra’nın en merkezi zone 1 olarak belirlenmiş ve merkezden uzaklaştıkça zone numaraları da artıyor. Ama siz her ihtimale karşı hangi zone da yer aldığınızı yukarda ki linkte yer alan haritadan kontrol edin. Bölge sayısı artıkça ödeyeceğiniz miktarda artıyor yani konaklama tercihinizi şehir merkezine yakın seçerseniz daha avantajlı bir konumda yer alabilirsiniz.

 

Londra’da gezilecek yerlerin bir çoğu zone 1 – zone 3 arasında yer almaktadır. Kartınızı alırken bunu göz önünde bulundurmayı unutmayın. Oyster Card makinelerinde bir çok dil seçeneği mevcut ve kullanımı çok kolay, daha da rahat bir kullanım isterseniz Türkçe dil seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

Size şimdiden iyi yolculuklar  🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir