Lavanta Kokulu Köy – Isparta

Lavanta Kokulu Köy- Lavanta Cafe

 

 

Lavanta kokulu köy olarak da bilinen, ısparta kuyucak  harika bir yer. Özellikle hasat öncesi dönemde, yolunuz düşerse muhakkak gitmelisiniz. Hasat öncesi dönem köyde adeta bir festival ortamı oluşturulmuş. Genci yaşlısı tüm yerli halk, lavanta temalı bir uğraş bulmuş ve sevgiyle  bir şeyler üretiyorlar. Yol kenarında oturup taç yapan teyzeler, lavantalı dondurma satan gençler yada demet demet lavanta satan miniklerle harika bir imece ortamı.

 

Kahve keşfi yer ve mekan tanımamaktadır. Köyü keşfe çıktığımda gözüme ilk çarpan lavantalı türk kahvesi oldu. Kuyucak’ta bir kaç yerde oturabileceğiniz bir düzen oluşturulmuş. Lavanta Cafe’de bunlardan birisi. Mekan adı üstünde Lavanta temasıyla dizayn edilmiş. Sade küçük bir köy evinin terasında sedirlere oturup, siparişinizi veriyorsunuz. Siparişimizi verdikten sonra, kahvenin nasıl yapıldığını öğrenmek için mutfağa doğru uzanıyoruz. Ne de olsa  İşin püf noktalarını öğrenmek gerek.

 

Lavantalı türk kahvesi yapımı; Türk kahvesi için gereken kahve, isteğe bağlı olarak şeker ve normalde kullanılan su yerine burada bir farklılık oluşuyor. Su yerine soğutulmuş lavanta çayı kullanılıyor. Yapımı türk kahvesini kişi sayısı ile orantılı olarak ayarlayıp, arzuya göre şeker ekleniyor ve kişi sayısıyla orantılı olarak soğutulmuş lavanta çayı ekleniyor. Tüm malzemelerin karıştırıp, kaynayana kadar bekliyoruz. Tam kaynamadan kahveyi alıp fincanlara servis yapıyoruz. Ve lavantalı türk kahvemiz hazırrr.

Lavantalı türk kahvesi, sade türk kahvesine oranla daha acı bir tada sahip oluyor. Ben lavantalı dondurma ile içtiğim için, tadı eşitledim. Sade seviyorsanız yanında aperetif tatlılarla denemenizi öneririm. Yeni bir keşifte görüşmek üzere 🙂

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir